11 marzec 2020

Czyszczenie instrumentów: Mycie ultradźwiękowe i dezynfekcja termiczna

 

Jeśli mamy zagwarantować, żeby cały proces sterylizacji był całkowicie skuteczny i absolutnie bezpieczny, każdą fazę należy wykonać z najwyższą starannością. W szczególności narzędzia chirurgiczne i mikrochirurgiczne wielokrotnego użytku muszą być idealnie czyste, zanim będą gotowe do pakowania i rzeczywistej sterylizacji. Aby to osiągnąć, musimy stosować najnowocześniejsze i najbardziej wydajne techniki dostępne na rynku i musimy korzystać ze sprzętu, który w jak największym stopniu usprawnia i automatyzuje proces. Stosowane jako część systemu sterylizacji mycie ultradźwiękowe i dezynfekcja termiczna zapewniają bezpieczniejsze wyniki, szybszy proces i lepszą organizację, a także zmniejszają ryzyko zanieczyszczenia.

Jak działa mycie ultradźwiękowe?

Jest to proces mycia, w którym używa się ultradźwięków jako medium czyszczącego i jest niezwykle ważnym etapem w czyszczeniu trudno dostępnych powierzchni instrumentów. Zjawisko fizyczne (kawitacja) jakie powstaje pod wpływem pracy generatorów ultradźwięków, powoduje wzmożoną produkcję pęcherzyków powietrza, które z ogromną siłą ocierają się o powierzchnie instrumentów czyszcząc je dogłębnie. Proces ten usuwa szczególnie uporczywe zanieczyszczenia, takie jak cement i gips. Proces kawitacji ultradźwiękowej umożliwia dokładne, dogłębne czyszczenie instrumentów zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Myjka doskonale sprawdza się w czyszczeniu: wierteł z diamentowym zakończeniem, igieł endodontycznych, narzędzi ręcznych, nożyczek, koron, instrumentów laboratoryjnych i ortodontycznych.
Istnieją dwie metody czyszczenia narzędzi w myjkach ultradźwiękowych:
METODA BEZPOŚREDNIA
- Środek czyszczący wlewany jest bezpośrednio do zbiornika myjki
- Zanieczyszczone przedmioty należy umieścić w specjalnym perforowanym koszyku tak, by nie leżały na dnie zbiornika.
Zalety:
- Proste działanie
- Skuteczne czyszczenie
Wady:
- Usunięty brud pozostaje  w zbiorniku
- Można używać tylko jednego środka czyszczącego
- Środki o niskim pH mogą powodować korozję powierzchni zbiornika
METODA POŚREDNIA
- Zbiornik należy wypełnić wodą, ewentualnie dodając środek czyszczący w celu zwiększenia kawitacji.
- Środek czyszczący (roztwór) jest wlewany do zlewek.
ZALETY:
- Dobre do czyszczenia drobnych, małych narzędzi
- Zanieczyszczenia pozostają w zlewkach
- Jeden lub więcej rodzajów roztworów może być używanych w tym samym czasie
WADA:
- Jednorazowo można wyczyścić mniejszą liczbę narzędzi niż w koszu myjki.

Dezynfekcja termiczna narzędzi chirurgicznych.

W ramach systemu sterylizacji celem fazy dezynfekcji termicznej jest wyeliminowanie wszystkich wirusów (w tym HBV i HIV, COVID-19) i bakterii. Działanie bakteriobójcze, wyniszczające wirusy i grzybobójcze uzyskuje się przy użyciu detergentów w ustalonych temperaturach.
Dezynfektor termiczny umożliwia dezynfekcję termiczną instrumentów, eliminując w ten sposób potrzebę ręcznego mycia i suszenia. Dzięki temu urządzeniu wszystkie etapy są osiągalne w jednym cyklu: mycie wstępne, mycie zasadnicze, dezynfekcja termiczna, płukanie i suszenie. Nie tylko to, ale cały proces jest zautomatyzowany i zapewnia znakomite wyniki, oszczędza czas i minimalizuje ryzyko zakażenia dla operatora.

Ponadto tego rodzaju sprzęt musi spełniać wymagania przewidziane w sekcjach 2 i 6 rozporządzenia EN15883, które stanowią, że minimalny wynik, jaki ma zostać osiągnięty do końca pełnego cyklu, musi wynosić A0 = 3000 (A0 jest parametrem fizycznym, który mierzy zdolność cyklu dezynfekcji termicznej do inaktywacji bakterii i innych mikroorganizmów).
Po zakończeniu wszystkich faz programu automatycznego zarówno powierzchnie zewnętrzne, jak i wewnętrzne zostaną oczyszczone i zdezynfekowane, a instrumenty będą gotowe do pakowania. Należy zauważyć, że wszystkie instrumenty, w tym kątnice i instrumenty dentystyczne, których nie można umieścić w zbiorniku ultradźwiękowym, można zdezynfekować termicznie.

Czyszczenie jako etap w zintegrowanym protokole

Mycie ultradźwiękowe i dezynfekcja termiczna są zatem niezbędnym elementem czyszczenia i higieny instrumentów w każdej nowoczesnej klinice dentystycznej. Jest to istotna część procesu sterylizacji instrumentów dentystycznych. Urządzenia „ProSystem” firmy Euronda zapewniają znakomite wyniki czyszczenia dla wszystkich części procesu sterylizacji. Personel i pacjenci mogą cieszyć się całkowitym bezpieczeństwem podczas wykonywania procedur w gabinecie.

Serwis

sprzętu stomatologicznego

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
przyjmowanie zgłoszeń»

+ 515 200 117

+ 693 444 846

+ 881 576 000

+ 515 155 618

+ 515 155 617

Kontakt

Firma Promedus sp. z o.o. została utworzona w 2005 roku w Łodzi. Czytaj więcej O firmie»

ul. Janosika 135
92-108 Łódź, Poland

Telefon:  + 48 42 678 07 07

Mobile:  + 48 515 200 119

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy: pon.-pt.  9-17