19 marzec 2020

Przestój w gabinecie – serwis radzi

 

Aktualna sytuacja związana z szerzeniem się zakażeń koronawirusem w Polsce zmusza wiele grup zawodowych do zawieszenia działalności. Stomatolodzy są szczególnie zagrożeni na ryzyko związane z zakażeniem poprzez bliski kontakt z pacjentem. Dlatego też od kilku dni coraz więcej lekarzy decyduje się zawiesić działalność. Na jak długo? Niektórzy na tydzień, na dwa, a inni wręcz do odwołania. Jest to też oficjalne polecenie NIL. Zalecenia poniższe ważną są również w przestojach związanych z urlopem.

 

Można odnieść wrażenie, że przed nami wielka niewiadoma jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość za kilka tygodni. Miejmy jednak świadomość, że nowy wirus jest częścią naszego świata, i on i my musimy się oswoić z naszą wzajemną obecnością i dostosować. Wkrótce jego siła rażenia zmaleje, zostaną opracowane nowe leki i szczepionki. Wkrótce też wrócimy do pracy, do szkoły do naszych codziennych zajęć. Gabinety ruszą do pracy pełną parą, aby pomóc pacjentom, którzy często musieli odroczyć leczenie. W tej chwili oprócz oczywistych wytycznych i zaleceń ze strony naszego rządu czy Sanepidu powinniśmy pomyśleć o naszych narzędziach pracy – jak je zabezpieczyć, aby przetrwały ten trudny okres przestoju. Sprzęt medyczny, stomatologiczny nie lubi bezczynności. Na co dzień praktycznie cały czas pracuje, a ciągłość pracy powoduje, że jest cały czas w dobrej kondycji. Przestoje w działaniu mogą spowodować wiele fatalnych w skutkach awarii przy ponownym uruchomieniu gabinetu.

Jeżeli decydujesz się na zamknięcie gabinetu, przygotuj swój sprzęt według poniższych zaleceń serwisu technicznego:

1. Unit stomatologiczny:

- miskę spluwaczki oraz rękawy ssące przepłucz roztworem środka do dezynfekcji do systemów ssących. Powstała bariera na wewnętrznych powietrza systemu da przez jakiś czas ochronę przez namnażaniem się mikroorganizmów.
- odkręć i opróżnij oraz wysusz butelkę na wodę destylowaną, a następnie przykręć i uruchom każdy instrument z opcja spray do momentu, aż zamiast wody będzie wylatywać samo powietrze
- zdejmij turbiny włącznie ze złączkami, kątnice, mikrosilnik. Końcówki nasmaruj i wysterylizuj. Pozostaw w pakietach. Przed rozpoczęciem pracy ponownie nasmaruj końcówki. Włącz przedmuch powietrzem, aby osuszyć rękawy instrumentów.
- unit oraz lampę operacyjną pozostaw w najwyższym położeniu
- zakręć zasilanie w wodę z sieci oraz zasilanie powietrza ( zawory powinny być w przyłączach pod fotelem)
- wyłącz zasilanie
- cały unit przykryj pokrowcem, zapobiegnie to wnikaniu kurzy w szczeliny unitu.

2. Kompresor:

- spuść wodę ze zbiornika
- spuść całkowicie powietrze, nie zostawiaj zbiornika pod ciśnieniem
- wyłącz zasilanie

3. Pompa ssąca:

- jeżeli Twoja pompa posiada odstojnik/filtr odpadków stałych, opróżnij go, przepłucz i osusz
- raz na tydzień pompa powinna być uruchomiona bez zaciągania płynów – najlepiej jeżeli będzie pracować min. 30s
- wyłącz zasilanie

4. Autoklaw:

- koniecznie opróżnij zbiornik czystej i brudnej wody. Zbiorniki umyj i osusz, tak aby nie pozostawiać wilgoci, która może stać się podłożem do rozwoju mikroorganizmów. Włącz test szczelności, aby osuszyć układ
- gdy autoklaw jest wyłączony (i zimny), wyjmij jego części wewnętrzne: kosz i tace na instrumenty.

Zanurz szmatkę lub gąbkę w niewielkiej ilości wody (najlepiej woda destylowana), nie używaj detergentu. Wytrzyj wszystkie powierzchnie komory, zwracając szczególną uwagę na dno komory,
drzwi i zakamarki w miejscu na uszczelkę drzwi, ponieważ głównie właśnie tam pozostałości i resztki gromadzą się najczęściej. Wyjmij uszczelkę drzwi i wytrzyj ją do sucha, wyczyść miejsce na uszczelkę w drzwiach, załóż uszczelkę ponownie

- jeżeli autoklaw jest zasilany wodą z uzdatniacza połączonego z wodą z sieci – zakręć dopływ wody i wyrzuć filtr. Pamiętaj, żeby przed ponownym uruchomieniem uzdatniacza wymienić jego wkład filtrujący na nowy
- wyłącz zasilanie
- przed ponownym uruchomieniem autoklawu wymień filtr bakteriologiczny na nowy.

Urządzenia radiologiczne:

- ramiona RTG, głowice pantomografów i tomografów, ramiona cefalostatu ustaw w bezpiecznej pozycji „parkowanie”
- wyłącz zasilanie

Pamiętaj!

Odetnij wszystkie media: woda, prąd, sprężone powietrze, ssanie. Wyłącz komputery i wszystkie urządzenia peryferyjne. Nie zostawiaj urządzeń w ładowarkach, mimo że i tak odłączysz prąd.

Przed ponownym uruchomieniem gabinetu przeprowadź dezynfekcję wszystkich powierzchni, autoklaw napełnij świeżą wodą, nalej wodę do butelki na wodę destylowaną, przeprowadź dezynfekcję wewnętrznych kanałów unitu i rękawów instrumentów, następnie przepłucz je wodą, włącz kompresor, aby zbiornik się napełnij powietrzem, uruchom pompę ssącą. Jeżeli jakiekolwiek urządzenie odmówi współpracy zadzwoń do lokalnego serwisu technicznego. 

Życzymy wszystkim dużo zdrowia i szybkiego powrotu do pracy !

Serwis

sprzętu stomatologicznego

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
przyjmowanie zgłoszeń»

+ 515 200 117

+ 693 444 846

+ 881 576 000

+ 515 155 618

+ 515 155 617

Kontakt

Firma Promedus sp. z o.o. została utworzona w 2005 roku w Łodzi. Czytaj więcej O firmie»

ul. Janosika 135
92-108 Łódź, Poland

Telefon:  + 48 42 678 07 07

Mobile:  + 48 515 200 119

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy: pon.-pt.  9-17