Na początku stycznia bieżącego roku dostarczyliśmy sprzęt medyczny do Szpitala Karmelitanek z Musongati w Burundi w Afryce Centralnej. Szpital cierpi na niedobór bardzo wielu rzeczy, urządzeń, leków, a mimo to lekarze i oddane Siostry zakonne codziennie ratują zdrowie i życie mieszkańców tego regionu. Sprawą podstawową było zachowanie sterylności narzędzi używanych do licznych operacji i zabiegów. Powikłania i zakażenia były głównym problemem, który niweczył ciężką pracę lekarzy i często przekreślał powrót do zdrowia pacjentów. Szpital zaopatrzyliśmy m.in. w sterylizator Melag Vacuklav 23B+ wraz z destylarką, który zastąpił stary, wysłużony sprzęt. Zaproponowaliśmy właśnie ten model ponieważ jest to jeden z najbardziej niezawodnych urządzeń, który poradzi sobie w trudnych afrykańskich warunkach. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mogliśmy choć w części przyczynić się do poprawy warunków w Szpitalu. Bardzo dziękujemy za zaufanie jakim obdarzyła nas Siostra Zofia Kaszuba – koordynatorka całej akcji.
Podziękowania kierujemy także do firmy Cargo Partner, która z ogromną cierpliwością i profesjonalizmem pomogła nam zrealizować tak trudny i złożony transport.
Szpital cały czas ma ogromne potrzeby. Żeby realizować skuteczną pomoc medyczną dla pacjentów, potrzebne jest wsparcie ludzi dobrej woli. Może ta historia zainspiruje Państwa i będziecie chcieli pomóc personelowi i pacjentom Szpitala w Burundi? Chętnie pomożemy Państwu w kontakcie ze Szpitalem i oczywiście w zakresie logistyki.
Krótka historia Szpitala Karmelitanek w Afryce*
Siostry Karmelitanki w 1973 roku w Musongati w Burundii rozpoczynały swoją misję od zera. Zamieszkały w buszu, w mały domku przy kościele. Pierwszy ośrodek zdrowia był rozkładany każdego dnia pod palmą, potem w małym pomieszczeniu w gminie. Siostry zaczęły kształcić personel, jednocześnie rozpoczynając budowę ośrodka zdrowia. Początki były trudne, nie było znikąd pomocy finansowej, ale Siostry przetrwały i powstała misja w Musongati gdzie od 46 lat prowadzona jest posługa medyczna. Od 2011 roku przychodnia zdrowia stała się szpitalem z 126 łóżkami i sześcioma oddziałami: porodówką, neonatologią, interną, pediatrią, laboratorium, radiologią. Obok szpitala znajduje się przychodnia zdrowia dla niemowląt i kobiet ciężarnych oraz dożywianie dla dzieci. Szpital posiada 80 pracowników, w tym 3 lekarzy. Wielu chorych przybywa do szpitala również z innych prowincji kraju (pomimo, że szpital jest oddalony 13 km od drogi asfaltowej).
*źródło: internet, rozmowy z Siostrą Z. Kaszuba.
Galeria zdjęć z realizacji dostawy w Burundii