03 październik 2024

CBCT w implantologii – funkcjonalność i znaczenie


Przypadki bezzębia całkowitego, częściowego oraz braki pojedynczych zębów są tymi, które preferują klinicyści stomatologiczni. Minimalizacja ryzyka pojawienia się powikłań po zabiegu to większa szansa na powodzenie. Można to osiągnąć dzięki szczegółowemu planowaniu przed implantacją, zwiększamy szansę na powodzenie leczenia ze względu na łatwość umieszczenia implantu w żądanej pozycji. Wsparciem w chirurgii implantologicznej są różne techniki radiograficzne do oceny cech kości wyrostka zębodołowego (grubość, wysokość i jakość kości) oraz anatomicznych zmian w obszarze zabiegowym, począwszy od zatok, otworu bródkowego, kanału żuchwy i jamy nosowej.

Przegląd łuku zębowego i stworzenie wstępnego obrazu planowanego obrazu może być oparte na zdjęciach rentgenowskich panoramicznych i wewnątrzustnych. Jednakże do drobiazgowego planowania wszczepów implantologicznych te metody są niewystarczające. Chirurdzy potrzebują informacji trójwymiarowej, wymagają skanów z tomografii komputerowej CT oraz tomografii komputerowej z wiązką stożkową CBCT. Techniki te są alternatywą dla niewystarczającego obrazowania 2D.

Aparaty z wiązką stożkową, które służą głównie do obrazowania w obszarze szczękowo – twarzowym są mniejszych rozmiarów niż aparaty CT i są w dużo lepszej cenie. Urządzenie CBCT gwarantuje krótki czas skanowania, niską dawkę promieniowania oraz wysoką jakość obrazów. Dzięki CBCT możliwe jest skuteczne określenie wymiarów implantów, ich długości i szerokości przed wykonaniem zabiegu, ale również pomaga w przewidywaniu koniecznego postępowania chirurgicznego takiego jak np. uniesienie zatoki, rozszczepienie, sterowanie regeneracją tkanek. Urządzenie daje lekarzowi ogromne możliwości, ale dopiero połączenie funkcjonalności z wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem lekarza w interpretacji skanów CBCT gwarantują powodzenie w szczegółowym planowaniu leczenia implantologicznego.

Oprogramowanie diagnostyczne tomografów DEXIS – DT Studio™Clinic oferuje funkcję Magic AssistTM, która opiera się algorytmach sztucznej inteligencji AI. Użytkownik znajduje wsparcie m.in. poprzez: diagnoza zmian patologicznych w obrębie zębów, wykrywanie numeracji zębów, korekta pozycji pacjenta, rysunek kanału żuchwowego, diagnoza zmian patologicznych w obrębie zębów. Funkcjonalność sztucznej inteligencji pozwala przeprowadzić skuteczną i bezpieczną procedurę leczenia implantologicznego nawet lekarzowi, który ze względu na niedostateczną wiedzę czy doświadczenie miał problem z interpretacją i analizą radiograficzną. Systemy AI pomagają również tym, którzy ze względu na zbyt wysoką intensywność pracy i nieostrożność mogą popełnić błędy w diagnozie i w planowaniu leczenia. Chroni to zarówno lekarza jaki i pacjenta przed utratą czasu i wysiłku poświęconego w niepotrzebnie wykonaną pracę.

Jakość obrazu radiologicznego jest powiązana z rozdzielczością przestrzenną. Precyzyjna analiza badania jest możliwa dzięki widoczności wielu szczegółów. Cechą charakterystyczną obrazów CBCT jest ich wysoka jakość przy użyciu niskich dawek promieniowania. Przy zastosowaniu rekonstrukcji wolumetrycznej możliwa jest analiza obrazu w 3 płaszczyznach. O jakości obrazu decyduje rozmiar woksela, czyli najmniejszej części obrazu 3D. Natomiast rozmiar woksela jest uzależniony od typu aparatu, wybranego rozmiaru pola obrazowania czy rozdzielczości. Aparat firmy DEXIS, najnowszy model OP 3DTM LX oferuje rozmiar woksela 0,08 mm. Zmiana wielkości woksela ma bezpośredni wpływ na wysokość dawki promieniowania jonizującego, jaką przyjmuje pacjent.

Nowoczesne oprogramowanie diagnostyczne pozwala na wykonanie symulacji – wirtualnego wszczepienia implantu przed zabiegiem. Jest to doskonałe narzędzie dostępne w funkcjonalnościach oprogramowania DTX Studio Clinic, które pozwala na przeprowadzenie próby umiejscowienia implantu, ocenić jego dopasowanie w linii zębów oraz sprawdzić efekt estetyczny. Symulacja tego typu to minimalizacja ryzyka popełnienia błędu w czasie zabiegu rzeczywistego.

Dzięki skanom CBCT można w łatwy i szybki sposób wykonać szablony chirurgiczne do planowania implantów. Szablony są następnie drukowane, aby móc precyzyjnie dopasować się do wyjątkowej anatomii każdego pacjenta. Dzięki takiej procedurze szansa na popełnienie błędu jest zminimalizowana, lekarz precyzyjnie wykonuje implantację zgodnie z przygotowanym planem.

Wsparcie jakie oferuje obrazowanie CBCT może być też wykorzystane w kompleksowym planowaniu leczenia. Skan uzyskany w technologii wiązki stożkowej pomaga w ocenie ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej, lepszej identyfikacji powikłań, które mogą się dopiero ujawnić i zaplanowaniu skutecznego planu leczenia.

Obrazowanie trójwymiarowe może również służyć do wyjaśnienia pacjentom poprzez wizualizację procedurę zabiegu implantacji.

Taka komunikacja zwiększa wiedzę i zaufanie pacjentów do proponowanej ścieżki leczenia.

 

 

Serwis

sprzętu stomatologicznego

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
przyjmowanie zgłoszeń»

+ 515 200 117

+ 693 444 846

+ 881 576 000

+ 515 155 618

+ 515 155 617

Kontakt

Firma Promedus sp. z o.o. została utworzona w 2005 roku w Łodzi. Czytaj więcej O firmie»

ul. Janosika 135
92-108 Łódź, Poland

Telefon:  + 48 42 678 07 07

Mobile:  + 48 515 200 119

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy: pon.-pt.  9-17