10 marzec 2020

Koronawirus: protokoły bezpieczeństwa w praktyce dentystycznej

 

Rola dentystów i  asystentek dentystycznych w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Wirus COVID-19 pojawił się po raz pierwszy w chińskiej prowincji Hubei i rozprzestrzeniał się stopniowo, jego wpływ osiągnął poziom globalny i stał się numerem jeden wśród wszystkich mediów. Podczas tej „nagłej sytuacji związanej z koronawirusem” kwestia bezpieczeństwa biologicznego stała się priorytetem, dlatego odpowiednie, staranne stosowanie protokołów odgrywa zasadniczą rolę w czynnościach wykonywanych w gabinetach stomatologicznych.


Jakie wytyczne i procedury należy stosować zawsze w gabinecie stomatologicznym ?
 
1. Uczciwość: traktuj wszystkich pacjentów jednakowo.

2. Zgodność z podstawowymi zasadami higieny: umyj ręce na początku dnia i pomiędzy każdym pacjentem. Nie noś lakieru do paznokci, ponieważ pozostawia wgłębienia, które mogą zawierać mikroorganizmy. Paznokcie powinny być dobrze przycięte. Zdejmij biżuterię i zegarki, które zabierzesz później do domu.

3. Stosowanie osobistego wyposażenia ochronnego:
  - Odzież o prostych krojach, jeśli to możliwe z długimi rękawami.
  - Czapki jednorazowe.
  - Rękawice lateksowe lub nitrylowe, które należy wymieniać co 15-30 minut, ponieważ tracą one swoje działanie barierowe. Oczywiście należy je zmieniać po każdym pacjencie lub w przypadku uszkodzenia.
  - Maski typu II lub IIR. Należy je zmienić dla każdego pacjenta i nigdy nie przechowywać w kieszeni ani nie umieszczać w pobliżu szyi (zostaną zanieczyszczone płynami pacjenta). Jeśli się zmoczą, tracą efekt bariery, dlatego należy je zmienić.
  - Zawsze noś okulary ochronne. Oczy są otwartą raną, więc ich ochrona jest obowiązkowa. Zastosowanie przyłbicy zamiast okularów zwiększa ochronę i pozwala uniknąć rozpryskiwania cieczy na Twoją maseczkę. Jeżeli tak się zdarzy bezwzględnie zmieniaj maseczkę. 

4. Użyj gumowej bariery (np. koferdam), aby uniknąć mieszania się wody rozpylanej z instrumentu ze śliną pacjenta.

5. Skrupulatnie postępuj zgodnie z procesem sterylizacji:
  - Używaj odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej (odzież, czapka, okulary, plastikowy fartuch i specjalne grube rękawiczki nad rękawicami lateksowymi).
  - Natychmiast po użyciu zanurz instrumenty w środku dezynfekującym. Sprawdź, czy środek dezynfekujący spełnia wszystkie wymagania skutecznego środka dezynfekującego i przestrzegaj stężeń, czasu i temperatury zalecanych przez producenta.
  - Przestrzegaj dobrych praktyk mycia narzędzi. Zawsze w pełni zanurzaj materiał, aby uniknąć zanieczyszczenia powietrza aerozolem. O ile to możliwe, należy używać zakrytego zbiornika myjki ultradźwiękowej (unikać przenoszenia instrumentów i aerozoli w atmosferze).
  - Najlepszym rozwiązaniem jest dezynfektor termiczny, ponieważ instrumenty są przekazywane bezpośrednio z jamy ustnej pacjenta do urządzenia. Otrzymujemy czyste, suche i dezynfekowane termicznie instrumenty, prawie bez obsługi przez personel.
  - Upewnij się, że instrumenty są dokładnie wysuszone. Oprócz ich uszkodzenia, pozostawienie wilgoci na instrumentach może unieważnić proces sterylizacji.
  - Poprawnie zapakuj i uszczelnij pakiety. Wypełnij ¾ woreczka, pozostawiając 3 cm do krawędzi zgrzewu. Odetnij 1 cm od krawędzi zgrzewu. Oznacz pakiet datą, w której został on zapieczętowany, jeśli zgrzewarka nie ma automatycznego systemu śledzenia.
  - Sterylizować w autoklawie typu B. Nie układaj pakietów w stosy i nie pozwól, aby przylegały do ścian autoklawu, aby para mogła swobodnie krążyć.
  - Sprawdź wskaźniki chemiczne na każdym pakiecie, codziennie wykonuj test Helix’a i cotygodniowy test sporal.

6. Chroń powierzchnie w gabinecie w jak największym stopniu to możliwe, używając materiałów jednorazowych (zasłony na blatach, folia barierowa nad uchwytami, pokrowce na fotele dentystyczne, pokrycia na urządzenia radiologiczne itp.)

7. Po zdjęciu folii ochronnych należy dokładnie wyczyścić fotel dentystyczny środkiem dezynfekującym powierzchnię. Zawsze wykonuj te czynności w tej samej kolejności. Wybielacz służy do blatów i mebli, a także do czyszczenia podłóg. Zawsze zaczynaj od najczystszego sprzętu i przechodź do najbardziej zanieczyszczonych.

8. W miarę możliwości przewietrzaj gabinet, w tym poczekalnię.

 

Mamy nadzieję, że te wytyczne będą dla Państwa przydatne. Są to podstawowe zasady, obowiązujące nie tylko w przypadku koronawirusa i powinny towarzyszyć personelowi medycznemu w ich codziennych czynnościach, z nagłym zakażeniem lub bez niego.

Artykuł przygotowany przez Panią dr Gema Maeso z Włoch, specjalista w stomatologii profilaktycznej i środowiskowej.

 

artykuł żródłowy ...

Serwis

sprzętu stomatologicznego

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
przyjmowanie zgłoszeń»

+ 515 200 117

+ 693 444 846

+ 881 576 000

+ 515 155 618

+ 515 155 617

Kontakt

Firma Promedus sp. z o.o. została utworzona w 2005 roku w Łodzi. Czytaj więcej O firmie»

ul. Janosika 135
92-108 Łódź, Poland

Telefon:  + 48 42 678 07 07

Mobile:  + 48 515 200 119

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy: pon.-pt.  9-17