-
Używanie termodezynfektora do czyszczenia instrumentów.
Urządzenie to umożliwia mikrodozowanie detergentu, kontroluje zużycie wody w oparciu o wielkość wsadu oraz czyści i dezynfekuje instrumenty za pomocą wysokiej temperatury z małą ilością środków chemicznych. Nowoczesny termodezynfektor zużywa dziesięć razy mniej wody w porównaniu do mycia ręcznego, np. myjnia Eurosafe 60 zużywa od 12 do 18 litrów wody na cykl!
-
Uzdatnianie wody w gabinecie dzięki przepływowym systemom jak Aquafilter lub odwróconej osmozie jak Aquaosmo. Wodę wykorzystujemy do zasilania autoklawów, myjek ultradźwiękowych, unitów. Doskonała alternatywa do wody kupnej, która jest droga i szybko traci swoje właściwości.
-
Wybór autoklawu o niskim wpływie na środowisko pod względem zużycia energii i wody. Warto zwrócić uwagę jaki jest pobór mocy i ile wody zużywa się na cykl. Optymalne zużycie energii to np. 2300 W, a zużycie wody to 300 ml/cykl.
-
Oddzielanie papieru od folii w rękawach i pakietach do sterylizacji. Nawet po użyciu opakowania do sterylizacji nie są uważane za odpady niebezpieczne i można je poddać segregacji.
-
Wprowadzenie cyfryzacji praktyki. Radiowizjografia cyfrowa RTG (np. KaVo GXS-700) zamiast analogowej, oprogramowanie do śledzenia i zarządzania danymi o cyklach sterylizacji, termodezynfekcji oraz zgrzewania pakietów (np. E-Memory) zamiast drukowania raportów papierowych. Wprowadzenie cyfrowego systemu zarządzania gabinetu (np. Prodentis, z którym współpracuje autoklaw Euronda E10 i E9 NEXT).
-
Wdrożyć surową procedurę selektywnej zbiórki odpadów innych niż niebezpieczne. Zapobiegnie to mieszaniu się odpadów niebezpiecznych i innych odpadów, dzięki czemu ilość materiału odprowadzanego do spalarni zostanie zminimalizowana.
-
Jeżeli jest to możliwe wybierać dostawcę, którego energia elektryczna pochodzi ze źródeł odnawialnych, biorąc pod uwagę, że kliniki medyczne i dentystyczne są wyposażone w dużą liczbę energochłonnych urządzeń elektrycznych.
-
Staranne dobieranie dostawców materiałów jednorazowych, upewniając się o metodach produkcji, pochodzeniu surowców, profilu etycznym i środowiskowym firmy.
Zastosowanie się do powyższych środków to dokonywanie wartościowych wyborów, które ostatecznie ochronią dobrobyt jednostki i otaczające ją środowisko. Małe zmiany wprowadzane i stosowane systematycznie każdego dnia mogą przyczynić się do dużych pozytywnych postępów w procesie ochrony środowiska.