Radiologia na wyciągniecie ręki
Standardem stało się instalowanie aparatu RTG punktowego na ścianie przy unicie do wykonywania zdjęć pacjentowi siedzącemu na unicie. W takim przypadku odległość aparatu od zagłówka nie powinna przekraczać określonej długości. Zazwyczaj są to 2 metry. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy czas, a pacjent poczuję się bardziej komfortowo. Aparat rentgenowski montowany jest na ścianie na określonej wysokości, np. KaVo Focus, Vatech EzRay Air: 105 cm . Ściana powinna mieć odpowiednią wytrzymałość i grubość (min 16 cm), nie może to być karton-gips. Trzeba pamiętać o wyprowadzeniu przewodu zasilającego tam gdzie będzie mocowany aparat oraz ewentualnie przewodu do wyzwalacza, jeżeli chcemy mieć sterownicę w innym pomieszczeniu. Często stosuje się także wyzwalacz bezprzewodowy. Czujnik radiowizjografii jest urządzeniem niezależnym i jedynym co go ogranicza to długość przewodu, poprzez który łączy się z komputerem. Warto poprowadzić przewód USB ze wzmocnieniem od unitu do komputera, do którego podłączymy rvg.
To co najważniejsze
Sercem gabinetu jest zawsze unit stomatologiczny. To jest constans, wokół którego projektujemy naszą przestrzeń do pracy, miejsce w którym spotykamy się z naszym pacjentem i tworzymy relację lekarz – pacjent. Pacjent wchodząc do gabinetu widzi najpierw unit, tego co jest w tle zazwyczaj już nie dostrzega.
Tylko właściciel i firma wykonująca instalację wie co kryje się na drugim planie, ile dodatkowych urządzeń i instalacji jest koniecznych, aby gabinet funkcjonował jak najbardziej efektywnie i bez zakłóceń.
Mając już wybrane pomieszczenia, w których powstanie nasz gabinet, decydujemy się na dostawcę sprzętu stomatologicznego. Niezmiernie istotne jest, aby wybrać taką firmę, która obsłuży nas kompleksowo. Nie tylko pod względem doboru urządzeń, ale także od strony technicznej i serwisowej, a w późniejszej perspektywie również w okresie gwarancji i po gwarancji.
Plan gabinetu
Po wyborze urządzeń, a głównie unitu warto, aby dostawca przyjechał do gabinetu jeszcze przed remontem czy adaptacją. Jest to najlepszy czas, aby zaplanować ustawienie fotela (idealny jest do tego plan w skali 1:1), określić jak mają przebiegać instalacje i przewidzieć jak ewentualnie może być doposażony gabinet w przyszłości. Warto też podpowiedzieć jak najbardziej ergonomicznie ustawić meble względem unitu oraz pozostałe urządzenia, tak aby lekarz i asysta mogli swobodnie poruszać się wokół fotela. W tej kwestii doskonałym rozwiązaniem jest oferta firmy KaVo, która oferuje bezpłatne wykonanie profesjonalnego projektu kliniki, do którego planuje się zakup urządzeń KaVo. Taki projekt jest niezbędny do prac remontowych i wykonania niezbędnych instalacji.
Instalacje techniczne
Krytycznymi do wyprowadzenia są instalacje: kanalizacja, woda, powietrze, ssanie, przewód zasilający 230V, ochronny, przewód do sterowania pompą ssącą. I to co często jest pomijane i zamyka drogę do dalszej rozbudowy – kanał techniczny – przez który można przeprowadzić przewód czujnika do radiowizjografii, komputera, monitora czy przewody innych urządzeń zewnętrznych.
Dostawca powinien na miejscu przekazać wszelkie materiały dotyczące wykonania przyłączy i instalacji ekipie, która będzie je wykonywać. Warto zawsze od razu wyjaśnić wszelkie kwestie problematyczne, aby później instalacja przebiegła szybko i sprawnie.
Jedną z firm godnych polecenia pod względem kompleksowej obsługi klientów jest Promedus z Łodzi. Oferuje ona głównie unity KaVo, Vitali oraz DCI Edge. Unity te są produkowane w Europie pod indywidualne zamówienie klienta i przyjeżdżają praktycznie gotowe do instalacji, bez zbędnych przeróbek i dostosowywania ich podczas montażu. Wystarczy je tylko włączyć do „krwioobiegu” gabinetu i zacząć pracować.
Sprężone powietrze i pompa ssąca
Warto, aby urządzenia te były umieszczone w osobnym pomieszczeniu ze względu na hałas jaki generują, czasem nawet do 70 dB. Kompresor i pompa wytwarzają ciepło i ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dodatkowo pompa powinna mieć wyprowadzoną rurę wydechową przepracowanego powietrza (zapachu i hałasu) na zewnątrz po to, aby kompresor nie pobierał zużytego, zanieczyszczonego powietrza, które trafia do ust pacjenta. Sprężarka bezwzględnie powinna zawierać osuszacz powietrza chroniący instrumenty, mikrosilnik jak i nasz unit.
Ciekawym rozwiązaniem są dwupoziomowe szafy wyciszające jak np. Stone firmy 4Tek , gdzie na pierwszym poziomie jest pompa ssąca, a na półce niżej sprężarka. Przy klinikach wielostanowiskowych warto jest zainstalować zarówno pompę, czy sprężarkę jedną na 2-3 stanowiska. Natomiast, to czy stosować system ssący suchy czy mokry zależy od indywidualnych warunków w każdym gabinecie.
Kilka uniwersalnych wskazówek, które warto znać przy wykonywaniu podłączeń
Rury od wody i powietrza powinny być zakończone najlepiej zaworem odcinającym z gwintem wewnętrznym 0,5 cala. Natomiast najmniejsza średnica wewnętrzna rury ssącej to min. 30 mm. jeżeli podłączamy pompę mokrą, tzn. taką która zasysa nie tylko powietrze, ale też wszystkie płyny. W takim wypadku przy pompie też powinno być odprowadzenie do kanalizacji. Jeżeli nie ma takiej możliwości możemy zastosować pompę suchą, ale tylko jeśli unit posiada separator woda/powietrze lub separator amalgamatu.
Ślinociąg powietrzny lub wodny jest już raczej nie stosowany, ze względu na nomy ekologiczne i takich rozwiązań już nie proponujemy..
Stabilność unitu
Unity zazwyczaj należy przykręcić do podłogi dlatego ważne jest żeby mieć plan rozmieszczenia wszystkich podłączeń pod unitem, aby później można było bez problemu wywiercić otwory na kołki. Jeżeli nie ma takie możliwości żeby przykręcić unit do podłogi stosujemy odpowiednią płytę montażową do której przykręcamy unit. Takie rozwiązanie stosuje np. KaVo. Z kolei w unitach Vitali nie ma konieczności przykręcania unitu do podłogi, stopa unitu ma dodatkowe wsparcie, które doskonale stabilizuje unit na podłodze.
Podsumowując
Bardzo ważne jest, aby nawiązać współpracę z jednym dostawcą urządzeń. Wówczas prace przebiegają szybko i sprawnie. Dostawca pomoże zaplanować i skoordynować działania związane z technicznymi aspektami podłączeń. Pamiętajmy, aby konsultować prace adaptacyjne na każdym etapie ich wykonywania. Dzięki temu unikniemy problemów i prace będą zakończone prawidłowo. Dodatkowym atutem współpracy z jednym sprzedawcą jest osiągnięcie satysfakcjonującej oferty cenowej na cały pakiet urządzeń.
Tadeusz Maruszewski
Starszy inżynier serwisu Promedus