Prowadzący: dr n. med. Katarzyna Olczak, mgr Joanna Piechocińska
Termin: 26.09.2025.
Czas szkolenia: 09:00-18:00 ,w tym przerwy kawowe i lunchowa
Koszt szkolenia: 1.590 zł brutto
Miejsce szkolenia: siedziba Promedus, Janosika 135 Łódź
Współorganizator: KaVo, DEXIS, Refine
Zapisy na szkolenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt pod nr tel: 515-200-119 / 515-200-118
Program szkolenia:
Część I: Prezentacja
9.00 – 10.45 Prezentacja: Wykorzystanie CBCT w endodoncji
• Poznanie podstawowych funkcji wielokrotnie nagradzanego oprogramowania diagnostycznego DTX Studio Clinic
• Przedstawienie korzyści zastosowania obrazowania 3D z użyciem nowoczesnego oprogramowania diagnostycznego w planowaniu leczenie endodontycznego
• Zdefiniowanie morfologii korzenia i tworzenie indywidualnej warstwy
• Stworzenie modelu pojedynczego zęba w 3D
• Poznanie funkcji MagicSort™, dzięki której sztuczna inteligencja automatycznie uszereguje wszystkie zdjęcia wewnątrzustne 2D i przypisze numery zębów
• Automatyczne wykrywanie zmian chorobowych na zdjęciach zębowych 2D
Prowadzący: mgr Joanna Piechocińska
10.45 -11.00 Przerwa kawowa
Część II: Wykład i warsztat:
11.00 – 13.00 Wykład:
Złamane narzędzia kanałowe. Jak zapobiegać? Jak usuwać? Kiedy zostawić?
Złamania narzędzi kanałowych stanowią jedno z powikłań, które może wystąpić podczas leczenia endodontycznego. Do złamań instrumentów dochodzi zarówno w przypadku stosowania narzędzi ręcznych, jak i maszynowych a przyczyny tego zjawiska są zróżnicowane. Jednak bez względu na mechanizm złamań instrumentów zawsze stanowią one przykre powikłanie dla lekarza - operatora zabiegu i problem, który trzeba rozwiązać. W niektórych sytuacjach klinicznych podejmowana jest decyzja o pozostawieniu fragmentu złamanego narzędzia w jamie zęba, ale z wdrożeniem procedur maksymalnie zwiększających sukces leczenia. W wielu przypadkach lekarze decydują się na przeprowadzenie trudnego i skomplikowanego zabiegu usunięcia złamanego fragmentu instrumentu. Każdy przypadek należy rozważać indywidualnie, mając na uwadze przede wszystkim dobro pacjenta. Podczas wykładu zostanie omówiona etiologia złamań narzędzi kanałowych oraz metody zapobiegania i leczenia ww powikłania.
Plan wykładu:
I. Dlaczego narzędzia łamią się w kanale korzeniowym? Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko odseparowania pilnika w kanale korzeniowym?
II. Jak prawidłowo przygotować ząb do zabiegu usunięcia złamanego narzędzia?
III. Wybrane metody usuwania złamanych narzędzi z kanałów korzeniowych - metoda „braiding” (zaplatania) , tube (tulejkowa) oraz technika z wykorzystaniem ultradźwięków.
IV. Trudny czas decyzji, czyli:
1.Którą metodę usuwania złamanych narzędzi wybrać?
2. Dlaczego nie zawsze udaje się usunąć narzędzie? Gdzie najczęściej zdarzają się niepowodzenia?
3.Czy zawsze należy usuwać złamane narzędzie z kanału?
4.Postępowanie i rokowanie w przypadku braku możliwości usunięcia złamanego narzędzia.
13.15 – 14.30 Lunch
14.30 – 17.30 Warsztat:
Warsztat praktyczny odbywa się przy użyciu w pełni wyposażonego unitu stomatologicznego oraz mikroskopu Leica. Uczestnicy korzystają z fantomów stomatologicznych firmy KaVo, które pozwalają na pracę w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Podczas warsztatów kursanci usuwają złamane narzędzia z kanałów korzeniowych w specjalnie przygotowanych zębach usuniętych.
17.30 – 18.00 Q&A, zakończenie, rozdanie certyfikatów.
Organizator nie ponosi odpowiedzialności za odwołanie kursu, z powodu nie zebrania odpowiedniej liczby uczestników lub wystąpienia innych zdarzeń losowych uniemożliwiających odbycie ww. kursu. W przypadku odwołania kursu organizator poinformuje zainteresowanych przed terminem planowanego kursu, zwróci uiszczoną opłatę oraz w miarę dostępności zaproponuje inny termin.