Pomijając zalecany przez producenta harmonogram konserwacji technicznej, zasadnicze znaczenie ma również to, aby osoba korzystająca z autoklawu codziennie przyczyniała się do jego ogólnej konserwacji, podejmując kilka prostych środków ostrożności. Te proste kroki odgrywają ogromną rolę w zapewnieniu, że autoklaw pozostaje niezawodny i nadal działa dobrze.
Oto trzy podstawowe porady:
1. Czyszczenie komory i drzwi.
Mniej więcej co 100 cykli konieczne będzie oczyszczenie komory autoklawu, w której znajdują się narzędzia.
Osady i brud gromadzą się podczas codziennych czynności, a dzieje się to szczególnie na dnie komory. Usuwanie tych pozostałości i czyszczenie powierzchni jest równie ważne, jak łatwe i szybkie.
Jak to zrobić:
• Gdy autoklaw jest wyłączony (i zimny), wyjmij jego części wewnętrzne: kosz i tace na instrumenty.
• Zanurz szmatkę lub dostarczoną gąbkę w niewielkiej ilości wody (najlepiej woda destylowana), nie używaj detergentu.
• Wytrzyj wszystkie powierzchnie komory, zwracając szczególną uwagę na dno komory, drzwi i zakamarki w miejscu na uszczelkę drzwi, ponieważ głównie właśnie tam pozostałości i resztki gromadzą się najczęściej.
2. Czyszczenie zbiorników wody czystej i brudnej.
Ponieważ zawiera wodę potrzebną do działania autoklawu, komora zbiornika wymaga również okresowego czyszczenia, aby autoklaw działał lepiej i dłużej.
Jak to zrobić:
• Opróżnij komorę zbiornika za pomocą dostarczonej rurki i zdejmij pokrywę. Do mycia zbiorników zaleca się używanie rękawic podczas całej procedury, abyś był chroniony przed jakimkolwiek zanieczyszczeniem.
• Użyj ściereczki lub ręczników papierowych, aby zetrzeć wszelkie zanieczyszczenia lub brud, które prawdopodobnie osadziły się na ściankach i dnie. Usuwanie wszelkich pozostałości jest kluczowe, ponieważ będzie to hamowało rozwój biofilmu na powierzchniach zbiorników.
• Wyjmij filtry i umyj je pod bieżącą wodą. Po wykonaniu tej czynności możesz ponownie włożyć filtry i ponownie wypełnić komorę zbiornika.
• Należy pamiętać, że żywotność autoklawu zależy w dużym stopniu od jakości wody. Dlatego zaleca się korzystać z odpowiedniej wody np. destylowanej lub odpowiedniego systemu uzdatniania wody.
3. Poproś o wyspecjalizowaną pomoc techniczną.
W niektórych okolicznościach autoklaw sam zwróci naszą uwagę na problem lub nieprawidłowe działanie wyświetlając komunikat błędu. W takim przypadku bezzwłocznie skontaktuj się z autoryzowanym serwisem technicznym. Zignorowanie wszelkich zgłoszonych nieprawidłowości, choćby niewielkich, może prowadzić do większych problemów i poważniejszych komplikacji, które mogą negatywnie wpłynąć na autoklaw i jego działanie.
Zlecając technikowi wymianę zużytych lub uszkodzonych części tak szybko, jak to możliwe, pomagasz utrzymać autoklaw w dobrym stanie technicznym i chronisz również pozostałe komponenty.
Harmonogram konserwacji technicznej autoklawu Euronda:
• co 500 cykli lub raz w roku - wymiana filtra bakteriologicznego
• co 1000 cykli lub co 2 lata - przegląd techniczny z użyciem zestawu części zamiennych.