11 marzec 2020

Tajniki sterylizacji - mycie ręczne czy maszynowe?

 

W artykule omawiamy dezynfektor termiczny do mycia narzędzi chirurgicznych przedstawiając podstawowe fakty dotyczące sprzętu oraz wytyczne co do użycia i konserwacji. Walidacja i identyfikowalność, począwszy już od fazy czyszczenia.

 

Niezależnie od tego, czy Twój gabinet dentystyczny jest duży, czy mały, niezwykle ważne jest prawidłowe przeprowadzenie procesu sterylizacji. Jest to podstawowa czynność polegająca na wykonywaniu określonych operacji przez personel z absolutną dokładnością. Prawidłowo przeprowadzony protokół sterylizacji należy podzielić na trzy istotne etapy: walidacja, identyfikowalność i odzyskiwanie. Podczas gdy odzyskiwanie jest ważnym krokiem w dostarczaniu wątpliwym pacjentom dowodów na prawidłowo przeprowadzoną sterylizację instrumentów, identyfikowalność jest niezbędnym etapem przed jakąkolwiek pracą i przed użyciem instrumentów u pacjentów.

Etapy te opierają się wyłącznie na ważności procesu - i jest to aspekt, którym chcemy się teraz zająć. Zadowalającą walidację i identyfikowalność podczas protokołu sterylizacji można uzyskać tylko wtedy, gdy różne fazy są znormalizowane – począwszy od czyszczenia instrumentów. Czy mycie narzędzi chirurgicznych powinno odbywać się ręcznie czy być zautomatyzowane? Do dziś czyszczenie instrumentów odbywa się w wielu przypadkach ręcznie.

Asystenci dentystyczni doskonale znają tę fazę, ponieważ to oni przeprowadzają proces sterylizacji w gabinecie stomatologicznym: wiedzą, jak ważne jest noszenie osobistego wyposażenia ochronnego i dobrze znają różne etapy: mycie wstępne, mycie zasadnicze, etapy płukania i suszenia.
Doskonale wiedzą, ile czasu te etapy pochłaniają i są świadomi, że zawsze pojawia się współczynnik błędu, zarówno pod względem bezpieczeństwa operacyjnego, jak i dokładności pracy. W rzeczywistości, gdy proces nie jest zautomatyzowany, margines błędu jest bardzo wysoki. Nawet niewielki (ludzki i zrozumiały) błąd może unieważnić wszystkie pozostałe fazy procesu sterylizacji. Można sobie wyobrazić konsekwencje, jeśli podczas fazy mycia instrument pozostanie częściowo brudny lub jeśli podczas etapu suszenia niewielka kropla wody nie zostanie odpowiednio wysuszona. Wszystko to negatywnie wpłynęłoby na etap sterylizacji, ale przede wszystkim stanowiłoby poważne zagrożenie dla pacjentów podczas używania narzędzi.

Jest jeszcze jeden aspekt, którego nie należy lekceważyć: ile czasu asystenci dentystyczni faktycznie spędzają na myciu narzędzi ?

Cały ten czas mogliby poświęcić innym przydatnym czynnościom, takim jak obsługa klienta, przyjmowanie pacjentów do gabinetu dentystycznego i wyjaśnianie procedur. Czy naprawdę warto angażować pracowników w proces, który grozi unieważnieniem, nie z powodu ich nieostrożności, ale z powodu całkowicie naturalnych marginesów ludzkich błędów?

Eurosafe 60 jest odpowiedzią na Twoje potrzeby związane z procesem sterylizacji. Termodezynfektor firmy Euronda podnosi standardy, zapewnia walidację, a przede wszystkim oszczędza czas. Im lepiej go poznasz, tym bardziej go pokochasz.

Eurosafe 60: termodezynfektor, który otwiera całkiem nowe możliwości.

Eurosafe 60 to dezynfektor termiczny, który wykonuje mycie wstępne, mycie, płukanie i suszenie w jednym cyklu, eliminując w ten sposób potrzebę ręcznego czyszczenia, zapewniając szybkie, doskonałe wyniki i zmniejsza ryzyko dla personelu dentystycznego. Nazwa 60 pochodzi od przestronnego 60-litrowego zbiornika, który umożliwia nie tylko dezynfekcję termiczną instrumentów i narzędzi wszystkich specjalizacji medycznych. System suszenia gorącym powietrzem zapewnia całkowite usunięcie wszelkich kropel wody resztkowej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów, w tym pustych.

Jakie są korzyści dla asystenta?

Eurosafe 60 umożliwia użytkownikowi wybór 3 preferowanych cykli mycia i zaprogramowanie do 40 cykli indywidualnych z opcją ochrony hasłem. Z Eurosafe 60 może korzystać 30 różnych pracowników, każdy z własnym kodem dostępu.
Poręczny port USB umożliwia eksport danych i zapisów poprzednich operacji mycia z systemu: ma to zasadnicze znaczenie dla aspektów identyfikowalności i odzysku protokołu sterylizacji.

Oszczędzaj czas… i pieniądze!

Walidacja procesu sterylizacji ma bez wątpienia ogromne znaczenie, ale oszczędności finansowe nie są kwestią drugorzędną. Eurosafe 60 pozwala obniżyć koszty, zmniejszając nawet ilość potrzebnego detergentu: około 3 litrów płynu wystarcza na 120 cykli mycia.
Czynnikiem dezynfekującym jest wysoka temperatura, a środek dezynfekujący wzmacnia tylko działanie czyszczące. Zbiornik detergentu i nabłyszczacza został zainstalowany wewnątrz maszyny, zmniejszając w ten sposób ryzyko zanieczyszczenia.
Jeśli chodzi o pojemność cyklu mycia, pomimo swojej zwartej konstrukcji, Eurosafe 60 jest bardzo przestronny, a jedno pełne obciążenie jest równoważne dwóm wsadom do autoklawu 24-litrowego.

Walidacja, identyfikowalność i odzyskiwanie

Na początku tego artykułu wspomnieliśmy o znaczeniu identyfikowalności i możliwości wyszukiwania w protokole sterylizacji. 
To na tych dwóch podstawowych etapach opiera się ważność całego procesu. Eurosafe 60 zapewnia pełny raport danych: od pracownika odpowiedzialnego za programowanie maszyny do pełnego rejestru temperatur i cykli mycia. Dostęp do tych danych można uzyskać przez port USB do pobrania na komputer lub drukując je od razu na opcjonalnej drukarce podłączonej do termodezynfektora Eurosafe 60.

Całkowite bezpieczeństwo asystentów dentystycznych i pacjentów.

Zadania, które wcześniej były wykonywane ręcznie, można teraz uzyskać z lepszym rezlutatem z pomocą Eurosafe 60 - bezpiecznie, automatycznie i skutecznie. Podsumowując praca z Eurosafe to ogromne zalety, które zapewniają doskonałe wyniki końcowe, jednocześnie umożliwiając przeniesienie personelu dentystycznego do innych czynności.

Pomyśl o tym !
Podczas cyklu w Eurosafe 60 personel dentystyczny może doglądać pacjentów w poczekalni, dokończyć rachunki, sporządzić harmonogram wizyt lub zadzwonić do pacjentów, aby zobaczyć, jak się czują po zabiegu. W międzyczasie Eurosafe 60 będzie pracował intensywnie w tle, dokładnie i wydajnie wykonując wszystkie fazy mycia wstępnego, mycia zasadniczego, płukania i suszenia, jednocześnie dbając o każdy etap i zapewniając certyfikowane standardy ochrony dla wszystkich pacjentów.

Kilka słów o wytycznych dotyczących używania termodezynfektorów

Istnieje norma EN 15883 oraz Wytyczne z 2017 roku, które mówią o myciu i dezynfekcji w takich urządzeniach. Generalnie nie poleca się już moczenia wstępnego w wanience. Narzędzia należy wkładać do myjni - dezynfektora.
Myjnia-dezynfektor zapewnia powtarzalną i skuteczną procedurę dekontaminacji i osiąga wysoki poziom dezynfekcji A0=3000 (temperatura 90 stopni, czas 5 minut).
Manualna procedura dekontaminacji – jeżeli ma być skuteczna i powtarzalna – musi być dokładnie opisana i udokumentowana co zazwyczaj ma miejsce po prostu na papierze.
Szczególnie powtarzalność dokładnie zdefiniowanych czynności i natężenia odpowiednich środków w procedurach manualnych nie jest tak łatwa do zapewnienia jak w myjni, praktycznie niemożliwa.
W myjniach - termodezynfektorach zapis cykli jest elektroniczny, łatwy do sprawdzenia i zawsze pod kontrolą. W myjniach dozowanie środków jest automatyczne, powtarzalne, zawsze w tej samej ilości.

Serwis

sprzętu stomatologicznego

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
przyjmowanie zgłoszeń»

+ 515 200 117

+ 693 444 846

+ 881 576 000

+ 515 155 618

+ 515 155 617

Kontakt

Firma Promedus sp. z o.o. została utworzona w 2005 roku w Łodzi. Czytaj więcej O firmie»

ul. Janosika 135
92-108 Łódź, Poland

Telefon:  + 48 42 678 07 07

Mobile:  + 48 515 200 119

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy: pon.-pt.  9-17