Trwająca pandemia Covid-19 w znaczący sposób uwydatniła potrzebę ochrony personelu, lekarzy i pacjentów. Sterylizatornia w gabinetach stomatologicznych była i teraz jest w jeszcze stopniu, miejscem wysokiego ryzyka występowania zagrożenia zakażenia. Personel ma stale do czynienia z potencjalnie zainfekowanym sprzętem, który musi zostać poddany dekontaminacji. W trakcie całego procesu, który rozpoczyna się od czyszczenia instrumentów, powstają aktywne biologicznie aerozole (np. podczas mycia w myjkach ultradźwiękowych, czy mycia ręcznego) oraz przepływy powietrza, które mogą zagrozić bezpieczeństwu personelu pracującego w sterylizatorni. Autoklaw to wyrób medyczny, który zapewnia pomyślne zakończenie procesu sterylizacji, jednak ze względu na swój charakter otaczające środowisko może ulec skażeniu jeszcze przed zakończeniem cyklu.Autoklawy i bezpieczeństwo otaczającego środowiska.
Aby zrozumieć związek między autoklawami, a jakością powietrza, musimy wiedzieć, jak one działają.
Pierwszy etap cyklu sterylizacji typu B – czyli takiego, który jest odpowiedni do sterylizacji narzędzi porowatych - polega na usunięciu powietrza z komory. Jest to konieczne, aby para mogła dotrzeć w zagłębienia w instrumentach typu turbiny i kątnice. Tylko w warunkach próżni, po usunięciu powietrza z komory, możemy zapewnić, że para będzie penetrować przedmioty porowate. Jednak ten kluczowy etap może kryć pewnego rodzaju pułapkę i zagrożenie. Przed rozpoczęciem cyklu zawartość autoklawu nie jest jeszcze wysterylizowana, dlatego na powierzchni przedmiotów przeznaczonych do sterylizacji jak i wewnątrz autoklawu mogą znajdować się kropelki wody skażone potencjalnie chorobotwórczymi mikroorganizmami.
Należy zatem wziąć pod uwagę, że powietrze uwalniane z autoklawu, podczas pierwszej frakcji wytwarzania próżni, do otaczającego środowiska, może zawierać substancje patogenne i może to stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa dla otaczającego środowiska (np. pomieszczenie sterylizatorni).
Funkcja Covid-19: co to jest i jak działa.
W przypadku autoklawów najwyższej klasy z linii Euronda Pro System (E10, E9 i EXL) opracowano bezpłatną aktualizację oprogramowania sprzętowego, która jest dostępna dla wszystkich nowych autoklawów i obecnie będących w użyciu.
Dzięki tej funkcji można uruchomić nowy cykl wstępny „Covid-19 Control”. Cykl pozwala wysuszyć wszelkie pozostałości wody i wilgoć z wnętrza autoklawu i pakietów przygotowanych do sterylizacji, znacznie zmniejszając ryzyko zakażenia związanego z wydalaniem powietrza z komory autoklawu podczas pierwszej frakcji próżniowej.
„Covid-19 Control” eliminuje wilgoć, w której mogą bytować mikroorganizmy chorobotwórcze, czyniąc je nieszkodliwymi poprzez podgrzanie komory autoklawu do 90° przez 10 minut przed rozpoczęciem cyklu sterylizacji. W rezultacie, ryzyko narażenia pracowników zajmujących się sterylizacją sprzętu na potencjalnie niebezpieczne wirusy jest znacznie zminimalizowane.
Tworząc ten cykl wstępny dla autoklawów Euronda Pro System, wyeliminowano kolejny czynnik ryzyka w klinikach, zapewniając, że powietrze wydostające się z autoklawów podczas fazy próżni wstępnej nie ma negatywnego wpływu na bezpieczeństwo otaczającego środowiska.
„Covid-19 Control” zwiększa poziom ochrony w miejscu pracy poprzez poprawę bezpieczeństwa operatorów, lekarzy i pacjentów. Pierwszy taki system w dostępnych autoklawach na rynku stoamtologicznym.